Instrukcja montażu cegły

 

  1. Przygotowanie podłoża

Podłoże musi być suche i czyste od wszelkich zabrudzeń mogących obniżyć czepność podłoża. Podłoże powinno być zagruntowane preparatem gruntującym pod tynki dostępnym na rynku.

  1. Przygotowanie narzędzi

Nożyk lub nożyczki, paca zębata 4x4mm, pędzel o szerokości ok. 10-12mm, wałek dociskowy, kątownik, sznurek, poziomica, miara.

  1. Nakładanie kleju

Przed przystąpieniem do klejenia , klej należy dobrze wymieszać .Na dobrze zagruntowane podłoże klej nakładamy pacą zębatą 4mm ( ilość kleju na równej powierzchni powinna być w ilości mieszczącej się w zębach pacy) prostopadle do układania płytek , co ułatwia fugowanie. Powierzchnię nakładanego kleju należy dobrać do szybkości wysychania podyktowaną temperaturą otoczenia i wilgotnością . Zaleca się nakładać klej na powierzchnię ok. 0,5-1m2 , tak aby klej nie zasechł przed montażem płytek. Nakładanie kleju i przyklejanie zaleca się od góry ściany, gdyż w tym wypadku unikamy zabrudzenia dolnych partii położonych desek. W przypadku przeschnięcia kleju nie wolno go zwilżać. Należy go usunąć i nanieść świeżą warstwę kleju.

 

  1. Układanie cegły

Cegiełki układamy zaczynając od góry ściany  i przykładamy do ściany z naniesionym klejem. Jeżeli cegła będzie słabo czepna do kleju (prawdopodobnie na kleju utworzyła się „ skórka”- warstwowo wyschnięty klej)należy usunąć klej i nałożyć nową warstwę świeżego kleju.

Cegłę układamy z fugą poziomą i pionową między cegłami o wymiarach 10-12mm.

Następnie dociskamy cegłę wałkiem dociskowym lub dłonią, tak aby klej równomiernie się rozłożył pod cegłą.

Co 3-4 rzędy ułożonych cegieł kontrolujemy poziomicą poziom układanych cegieł . Możemy także poziom kontrolować poprzez rozciągnięcie sznurka w poziomie.

  1. Docinanie cegły i układanie narożników

Cegłę możemy docinać na dowolny wymiar za pomocą nożyczek lub nożyka .

Narożniki możemy układać poprzez nagięcie cegiełki do narożnika z naniesionym klejem lub poprzez cięcie i montaż na zakładkę .

  1. Formowanie fugi

Fugę formujemy z nadmiaru kleju małym pędzelkiem (może być lekko zwilżony wodą) dopasowanym do szerokości fugi ,tak aby rozprowadzony klej doszczelnił łączenia między cegłą , a podłożem. To powoduje dokładne zabezpieczanie cegły przed penetracją wody.

 

 

Montażu nie należy wykonywać przy dużym nasłonecznieniu , gdyż może to spowodować zbyt szybkie wysychanie kleju i utratę parametrów odpowiedniego sczepienia okładziny i podłoża

Montażu nie wykonuje także w deszczu. W przypadku, gdy cegła zostanie ułożona i w krótkim czasie po ułożeniu (ok. 1-2 dni) mogą wystąpić opady deszczu działające bezpośrednio na położoną cegłę, konieczne jest zabezpieczenie położonej cegły przed deszczem (np. folią lub plandeką) .

Montaż w temperaturach min. poniżej 8 st.C nie jest zalecane.    

POBIERZ INSTRUKCJĘ MONTAŻU CEGŁY