Zaleca się przed montażem wyjęcie okładzin z opakowania i rozłożenia ich na płaskiej powierzchni w celu rozprostowania.
- Przygotowanie podłoża
Podłoże musi być suche i czyste od wszelkich zabrudzeń mogących obniżyć czepność podłoża. Podłoże powinno być zagruntowane preparatem gruntującym pod tynki dostępne na rynku .
- Przygotowanie narzędzi
nożyk, paca zębata 4x4mm, pędzel, wałek dociskowy, kątownik, krzyżyki do glazury 3-5mm, pędzelek o szerokości ok.5mm
- Nakładanie kleju
Przed przystąpieniem do klejenia , klej należy dobrze wymieszać .Na dobrze zagruntowane podłoże klej nakładamy pacą zębatą 4mm ( ilość kleju na równej powierzchni powinna być w ilości mieszczącej się w zębach pacy). Powierzchnię nakładanego kleju należy dobrać do szybkości wysychania podyktowaną temperaturą otoczenia. Zaleca się nakładać klej na powierzchnię max 2 krotności szerokości deski. Nakładanie kleju i przyklejanie zaleca się od góry ściany, gdyż w tym wypadku unikamy zabrudzenia dolnych partii położonych desek.
- Docinanie desek
Odmierzamy długość lub szerokość deski i za pomocą nożyka i kątownika ucinamy deskę na dany wymiar.
- Barwienie miejsc cięcia lakierobejca zaprawkowa
Przed przystąpieniem do prac zaprawkowych puszkę z lakierobejca każdorazowo należy wymieszać poprzez wstrząśnięcie. Miejsca cięcia okładziny barwimy lakierobejca zaprawkową pod kolor deski za pomocą małego kawałka gąbki lub pędzla. Gąbkę lub pędzel delikatnie nasączamy lakierobejcą zaprawkową i przecieramy miejsca cięcia w celu uzyskania odpowiedniego zabarwienia kolorystycznego.
- Układanie
Deskę przykładamy do ściany z naniesionym klejem. Jeżeli deska będzie słabo czepna do kleju (prawdopodobnie na kleju utworzyła się „ skórka”- warstwowo wyschnięty klej)należy usunąć klej i nałożyć nową warstwę świeżego kleju. Układamy bez fugi czyli deskę do deski lub fugą poziomą między deskami i dowolnej szerokości (zalecana ok. 3-5mm).
Szerokość fugi możemy odmierzać krzyżykami do glazury. Następnie dociskamy deskę wałkiem dociskowym, tak aby klej równomiernie się rozłożył pod deską.
- Formowanie fugi
W przypadku zastosowania fug (zalecane 3-5mm) , małym namoczonym w wodzie pędzelkiem dopasowanym do szerokości fugi rozprowadzamy klej w fudze ,tak aby doszczelnić łączenia między deską , a podłożem. To powoduje dokładne zabezpieczanie deski przed penetracją wody.
W przypadku zabrudzenia deski , nadmiar kleju zmywamy mokra czystą gąbką (nie szorujemy).
Po wyschnięciu fugi możemy ją pomalować lakierobejcą zaprawkową w celu uwydatnienia przerw.
- Zabezpieczanie lakierem impregnującym
Przed lakierowaniem lakier należy dobrze wymieszać poprzez wstrząśniecie puszki. Czynność tą wykonujemy każdorazowo po ponownym otwarciu puszki. Po ułożeniu całej powierzchni i wyschnięciu kleju (w temp. pon. 10 st.C ok. i dużej wilgotności powietrza ok. 30 dni) , całość powierzchni, a zwłaszcza fugi i łączenia zabezpieczamy bezbarwnym lakierem impregnującym , który zabezpiecza powierzchnię przed
penetracją wody oraz innym czynnikami zewnętrznymi. Na powierzchnię nakładamy pędzlem cienką warstwę lakieru i dokładnie rozprowadzamy tak, aby powstała cienka powłoka (lakier ma zabarwienie o kolorze mlecznym, które po nałożeniu ,rozprowadzeniu i wyschnięciu staje się bezbarwny). Unikamy nakładania grubej warstwy lakieru , zwłaszcza w figach ,ponieważ może pozostać po wyschnięciu mleczna powłoka (za duża warstwa lakieru.
Unikamy lakierowania lakierem , bezpośrednio po przyklejeniu deski ze względu na „zamykanie” struktury deski i wydłużenie schnięcia kleju pod bezpośrednio pod deską.
INNE WAŻNE INFORMACJE:
Najlepszy efekt uzyskuje się układając okładzinę DecoArt Wood imitującą deskę przed położeniem tynku.
Przed pracami związanymi z tynkowaniem, miejsca ułożenia okładziny należy zabezpieczyć przed zabrudzeniem. Można użyć do oklejenia okładziny taśmy zabezpieczającej papierowej-rekomendowana niebieska Blue Delphin (nie należy stosować taśmy PE).
Zabezpieczenie poprzez oklejanie taśmą papierową można wykonać dopiero po całkowitym wyschnięciu kleju (ok. 5-10 dni przy średniej temperaturze pow. 15 st.C ).
Montażu nie należy wykonywać przy dużym nasłonecznieniu , gdyż może to spowodować zbyt szybkie wysychanie kleju i utratę parametrów odpowiedniego sczepienia okładziny i podłoża.
Montażu nie wykonuje także w deszczu. W przypadku, gdy deska zostanie ułożona i w krótkim czasie po ułożeniu (ok. 3-5 dni) mogą wystąpić opady deszczu działające bezpośrednio na położoną deskę, konieczne jest zabezpieczenie położonej deski przed deszczem (np. folią lub plandeką) .
Gdy zauważymy ,że po kilku dniach deski odspajają się od podłoża lub występują „bąble” pod deską , a klej pod deskami jest wilgotny (klej nie wysechł do końca i dodatkowo powierzchnia była narażona na bezpośrednie działanie wody deszczowej) , należy miejscach odspajania się deski je zdjąć, nałożyć nową warstwę kleju i przykleić na nowo.
Montaż w temperaturach min. poniżej 8 st.C nie jest zalecane.