Przygotuj podłoże
Podłoże powinno być suche, czyste od zabrudzeń oraz chłonne, tak, aby klej mógł oddać wilgoć poprzez wchłonięcie w podłoże. Zapewni to szybkie wysychanie kleju i lepszą przyczepność między podłożem a deską.
Panele najlepiej przyklejać na świeżą, (min. 2 dniową) warstwę kleju do dociepleń, zaciągniętą na ocieplenie i siatkę.
W przypadku starszych podłoży należy nałożyć świeżą warstwę kleju do dociepleń, ewentualnie zagruntować powierzchnię preparatem gruntującym do tynków (zastosowanie preparatu gruntującego może znacznie wydłużyć wysychanie kleju pod deską). Jeżeli koniecznie wykonawczo ma być użyty grunt to tylko grunt przepuszczalny, nie zamykający powierzchni – szczegóły ustalić z producentem.
Przygotuj narzędzia
Potrzebne będą: nożyk, paca zębata 4×4 mm, pędzel, wałek dociskowy, kątownik oraz krzyżyki do glazury 3-5 mm
Dotnij deski i zabarw miejsca cięcia
Panele należy docinać za pomocą nożyka i kątownika. Warto przygotować od razu większy fragment ściany do położenia. Docięte brzegi desek należy zabarwić dobraną pod kolor panelu lakierobejcą, najlepiej przecierając brzeg lakierobejcą przy użyciu małej gąbki. Przed przystąpieniem do prac zaprawkowych puszkę z lakierobejcą za każdym razem należy wstrząsnąć.
Nałóż klej
Przed przystąpieniem do klejenia, należy dobrze wymieszać klej cementowy z odpowiednią ilości wody zgodnie z wytycznymi producenta. Klej można zabarwić pigmentem do farb zewnętrznych lub pigmentem do betonu . Barwę pigmentu dopasować do koloru deski (dla większości kolorów kolor to brązowy). Wytyczne przy użyciu gotowego kleju dyspersyjnego lub akrylowego są takie same jak przy kleju cementowym . Klej cementowy jak i dyspersyjny/akrylowy DecoArt Wood należy nakładać pacą zębatą 4mm (ilość kleju na równej powierzchni powinna być w ilości mieszczącej się w zębach pacy). Zaleca się nakładać klej na powierzchnię max 2 krotności szerokości deski.Nakładanie kleju i przyklejanie zaleca się od góry ściany, aby zapobiec jego przedwczesnemu wysychaniu.
Ułóż deski
Deskę przykładamy do ściany z naniesionym klejem. Jeżeli deska będzie słabo czepna do kleju (prawdopodobnie na kleju utworzyła się „skórka” – warstwowo wyschnięty klej) należy usunąć klej i nałożyć nową warstwę świeżego kleju. Układamy bez fugi (czyli deskę do deski) lub z fugą poziomą o dowolnej szerokości (zalecana ok. 3-5mm). Szerokość fugi możemy odmierzać krzyżykami do glazury. Następnie dociskamy deskę wałkiem dociskowym, tak aby klej równomiernie się rozłożył pod deską i aby wycisnąć spod niej pęcherzyki powietrz
Uformuj fugi
W przypadku zastosowania fug (zalecane 3-5mm), małym namoczonym w wodzie pędzelkiem dopasowanym do szerokości fugi rozprowadzamy klej w fudze, tak aby doszczelnić łączenia między deską a podłożem. To powoduje dokładne zabezpieczanie deski przed penetracją wody. W przypadku zabrudzenia deski, nadmiar kleju zmywamy mokra czystą gąbką (nie szorujemy). Po wyschnięciu fugi możemy ją pomalować lakierobejcą zaprawkową w celu uwydatnienia przerw.
Zabezpiecz deski impregnatem
Lakier należy dobrze wymieszać poprzez wstrząśniecie opakowania. Po ułożeniu całej powierzchni i wyschnięciu kleju (w temp. pon. 10°C i dużej wilgotności powietrza: ok. 30 dni), całość powierzchni, a zwłaszcza fugi i łączenia, zabezpieczamy bezbarwnym lakierem impregnującym, który chroni powierzchnię przed penetracją wody oraz czynnikami zewnętrznymi. Na powierzchnię nakładamy pędzlem cienką warstwę lakieru i dokładnie rozprowadzamy tak, aby powstała cienka powłoka (lakier ma zabarwienie o kolorze mlecznym, które po rozprowadzeniu i wyschnięciu staje się bezbarwny).
- Jeśli po kilku dniach od ułożenia deski ta się odspaja (lub występują „bąble” pod deską), a klej pod deskami jest wilgotny, należy w miejscach odspajania się deski ją zdjąć, nałożyć nową warstwę kleju i przykleić na nowo.
- Zabezpieczenie poprzez oklejanie taśmą papierową można wykonać dopiero po całkowitym wyschnięciu kleju (ok.5-10 dni przy średniej temperaturze pow. 15°C ).
- Montaż należy przeprowadzać z zakresie temperatur 10-25°C i wilgotności względnej powietrza max. 60%.
- Najlepszy efekt uzyskuje się układając okładzinę DecoArt Wood przed położeniem tynku.
- Przed pracami związanymi z tynkowaniem, miejsca ułożenia okładziny należy zabezpieczyć przed zabrudzeniem. W tym celu można użyć taśmy zabezpieczającej papierowej (rekomendowana: niebieska Blue Delphin). Nie należy stosować taśmy PE.
- Nie należy wykonywać montażu okładziny podczas deszczu. W przypadku spodziewanych opadów deszczu (ok. 3-5 dni od momentu ułożenia) konieczne jest zabezpieczenie położonej deski przed wodą (np. folią lub plandeką).
- Montażu nie należy wykonywać przy dużym nasłonecznieniu, gdyż może to spowodować zbyt szybkie wysychanie kleju i utratę parametrów odpowiedniego sczepienia okładziny i podłoża oraz może doprowadzić do wzrostu temperatury pod deską i szybkiego odparowania wilgoci z kleju co w konsekwencji może doprowadzić do występowania bąbli . W taki wypadku należy powierzchnię zacienić i odczekać ,aż bąble się wchłoną. Nie należy dociskać ,ani przebijać bąbli.
WIĘCEJ INFORMACJI ZNAJDUJE SIĘ W KARCIE CHARAKTERYSTYKI PRODUKTU
Instrukcja montażu imitacji deski DecoArt Wood (2)