Instrukcja montażu cegły

 

  1. Przygotowanie podłoża

Podłoże musi być suche i czyste od wszelkich zabrudzeń mogących obniżyć przyczepność podłoża. Podłoże powinno być zagruntowane preparatem gruntującym pod tynki dostępnym na rynku.

  1. Przygotowanie narzędzi

Nożyk lub nożyczki, paca zębata 4x4mm, pędzel o szerokości ok. 10-12mm, wałek dociskowy, kątownik, sznurek, poziomica, miara.

  1. Nakładanie kleju

Przed przystąpieniem do klejenia, klej należy dobrze wymieszać. Na dobrze zagruntowane podłoże klej nakładamy pacą zębatą 4mm (ilość kleju na równej powierzchni powinna być w ilości mieszczącej się w zębach pacy) prostopadle do układania płytek, co ułatwia fugowanie. Powierzchnię nakładanego kleju należy dobrać do szybkości wysychania podyktowaną temperaturą otoczenia i wilgotnością. Zaleca się nakładać klej na powierzchnię ok. 0,5-1m2, tak aby klej nie zasechł przed montażem płytek. Nakładanie kleju i przyklejanie zaleca się od góry ściany, gdyż w tym wypadku unikamy zabrudzenia dolnych partii położonych desek. W przypadku przeschnięcia kleju nie wolno go zwilżać. Należy go usunąć i nanieść świeżą warstwę kleju.

 

  1. Układanie cegły

Imitacja cegły powinna być układana, zaczynając od góry ściany. Przykładamy cegiełki do ściany z naniesionym klejem. Jeżeli imitacja cegły na ścianę będzie słabo czepna do kleju (prawdopodobnie na kleju utworzyła się „ skórka”- warstwowo wyschnięty klej) należy usunąć klej i nałożyć nową warstwę świeżego kleju.

Cegłę układamy z fugą poziomą i pionową między cegłami o wymiarach 10-12mm.
Następnie dociskamy cegłę wałkiem dociskowym lub dłonią, tak aby klej równomiernie się rozłożył pod cegłą.

Co 3-4 rzędy ułożonych cegieł kontrolujemy poziomicą poziom układanych cegieł. Dzięki temu imitacja cegły na ścianie będzie prezentować się estetycznie. Możemy także poziom kontrolować poprzez rozciągnięcie sznurka w poziomie.

 

  1. Docinanie cegły i układanie narożników

Cegłę możemy docinać na dowolny wymiar za pomocą nożyczek lub nożyka.

Narożniki możemy układać poprzez nagięcie cegiełki do narożnika z naniesionym klejem lub poprzez cięcie i montaż na zakładkę. Dobrze wykonana imitacja cegły do wnętrz zapewni pomieszczeniom piękny i atrakcyjny wygląd.

 

  1. Formowanie fugi

Fugę formujemy z nadmiaru kleju małym pędzelkiem (może być lekko zwilżony wodą) dopasowanym do szerokości fugi ,tak aby rozprowadzony klej doszczelnił łączenia między cegłą, a podłożem. To powoduje dokładne zabezpieczanie cegły przed penetracją wody.

 

 

Montażu nie należy wykonywać przy dużym nasłonecznieniu, gdyż może to spowodować zbyt szybkie wysychanie kleju i utratę parametrów odpowiedniego sczepienia okładziny i podłoża.

Montażu nie wykonuje także w deszczu. W przypadku, gdy cegła zostanie ułożona i w krótkim czasie po ułożeniu (ok. 1-2 dni) mogą wystąpić opady deszczu działające bezpośrednio na położoną cegłę, konieczne jest zabezpieczenie położonej cegły przed deszczem (np. folią lub plandeką) .

Montaż w temperaturach min. poniżej 8 st.C nie jest zalecane.

POBIERZ INSTRUKCJĘ MONTAŻU CEGŁY